m
Our Mission Statement
This is Photoshop's version of Loremer Ipsn gravida nibh vel velit auctoregorie sam alquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit.
Follow Us
Jesteśmy do dyspozycji: 09:00 - 18:00
Główna siedziba: Iłowa
Kontakt: +48 600 130 740
Znajdziesz nas:
Top
Świece zapłonowe – Wodorowanie.pl
6439
page-template-default,page,page-id-6439,page-child,parent-pageid-6418,theme-highrise,mkd-core-1.0,woocommerce-no-js,highrise-ver-1.2,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-no-behavior,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-shadow-disable,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,mkd-side-area-uncovered-from-content,mkd-woocommerce-columns-4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Świece zapłonowe

Świece są jednym z najważniejszych elementów układu zapłonowego samochodów z silnikami spalinowymi.

Kiedy należy czyścić świece zapłonowe

W prawidłowo działających silnikach, świece zapłonowe czyszczą się samoczynnie. Wysoka temperatura skutecznie wypala wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając elektrody idealnie czystymi. Efektem tego jest tzw. mocna iskra i bezproblemowy zapłon silnika oraz jego równa praca bez przerywań.

Konieczność czyszczenia świec zapłonowych pojawia się wtedy, jeśli w silniku dzieje się coś nie tak. Zwiększone zużycie paliwa lub spadek mocy wskazuje na to, że należy z bliska przyjrzeć się świecom zapłonowym. Jeśli na powierzchni elektrod znajduje się nagar, mogą wystąpić trudności z przeskakiwaniem iskry. Wówczas silnik może pracować nie na wszystkich cylindrach lub przerywać podczas jazdy pod obciążeniem.

Co powoduje zanieczyszczenia świec?

Świece zapłonowe zanieczyszczają się na skutek kontaktu z olejem, który przedostaje się przez nieszczelne pierścienie tłokowe. Również zanieczyszczony przepływomierz może powodować zwiększenie ilości paliwa do komory, które nie ulega spaleniu w całości. Na skutek tego powstają osady węgla, odkładające się na elektrodach świec i ich przypaleniu.

Jak bezpiecznie i skutecznie czyścić świece zapłonowe

Zanieczyszczone świece mogą być wymienione na nowe lub poddane czyszczeniu. Ta druga metoda jest wyraźnie tańsza, a jednocześnie szybsza i prostsza w wykonaniu. Czyszczenie wodorem polega na wzbogaceniu mieszanki paliwowo-powietrznej ściśle odmierzoną ilością wodoru, który podnosi temperaturę spalania. W efekcie tego osady węglowe – nagar, ulegają odparowaniu, a gazy wraz ze spalinami zostają usunięte przez układ wydechowy. Dla pełnego oczyszczenia elektrod świec z zanieczyszczeń węglowych, cały proces czyszczenia powinien trwać około 60 minut i należy go powtarzać co 15 000 km.

Pamiętajmy również o tym, że prawidłowa eksploatacja samochodu sprawia, że świece dłużej pozostają w dobrej kondycji. Korzystny wpływ na ich stan mają długie podróże z wyższymi prędkościami. W ich trakcie rośnie temperatura świec, pozwalając na wypalanie się zanieczyszczeń. Samochody, które przez większość czasu poruszają się w ruchu miejskim, nie mają możliwości tak dobrego samooczyszczania się z nagaru. W szybszym tempie gromadzi się on nie tylko na świecach, ale wszystkich innych elementach silnika, mających kontakt z paliwem. Powoduje to spadek wydajności pracy, zwiększa zużycie paliwa i prowadzi do wzrostu emisji zanieczyszczeń.