Wodorowanie silnika - czyszczenie silnika wodorem - sprzedaż maszyn do wodorowania silników

Świece zapłonowe

Świece zapłonowe

 

 

Świece są jednym z najważniejszych elementów układu zapłonowego samochodów z silnikami spalinowymi.

 

Kiedy należy czyścić świece zapłonowe

 

W prawidłowo działających silnikach, świece zapłonowe czyszczą się samoczynnie. Wysoka temperatura skutecznie wypala wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając elektrody idealnie czystymi. Efektem tego jest tzw. mocna iskra i bezproblemowy zapłon silnika oraz jego równa praca bez przerywań.

 

Konieczność czyszczenia świec zapłonowych pojawia się wtedy, jeśli w silniku dzieje się coś nie tak. Zwiększone zużycie paliwa lub spadek mocy wskazuje na to, że należy z bliska przyjrzeć się świecom zapłonowym. Jeśli na powierzchni elektrod znajduje się nagar, mogą wystąpić trudności z przeskakiwaniem iskry. Wówczas silnik może pracować nie na wszystkich cylindrach lub przerywać podczas jazdy pod obciążeniem.

 

Co powoduje zanieczyszczenia świec?

 

Świece zapłonowe zanieczyszczają się na skutek kontaktu z olejem, który przedostaje się przez nieszczelne pierścienie tłokowe. Również zanieczyszczony przepływomierz może powodować zwiększenie ilości paliwa do komory, które nie ulega spaleniu w całości. Na skutek tego powstają osady węgla, odkładające się na elektrodach świec i ich przypaleniu.

 

Jak bezpiecznie i skutecznie czyścić świece zapłonowe

 

Zanieczyszczone świece mogą być wymienione na nowe lub poddane czyszczeniu. Ta druga metoda jest wyraźnie tańsza, a jednocześnie szybsza i prostsza w wykonaniu. Czyszczenie wodorem polega na wzbogaceniu mieszanki paliwowo-powietrznej ściśle odmierzoną ilością wodoru, który podnosi temperaturę spalania. W efekcie tego osady węglowe – nagar, ulegają odparowaniu, a gazy wraz ze spalinami zostają usunięte przez układ wydechowy. Dla pełnego oczyszczenia elektrod świec z zanieczyszczeń węglowych, cały proces czyszczenia powinien trwać około 60 minut i należy go powtarzać co 15 000 km.

 

Pamiętajmy również o tym, że prawidłowa eksploatacja samochodu sprawia, że świece dłużej pozostają w dobrej kondycji. Korzystny wpływ na ich stan mają długie podróże z wyższymi prędkościami. W ich trakcie rośnie temperatura świec, pozwalając na wypalanie się zanieczyszczeń. Samochody, które przez większość czasu poruszają się w ruchu miejskim, nie mają możliwości tak dobrego samooczyszczania się z nagaru. W szybszym tempie gromadzi się on nie tylko na świecach, ale wszystkich innych elementach silnika, mających kontakt z paliwem. Powoduje to spadek wydajności pracy, zwiększa zużycie paliwa i prowadzi do wzrostu emisji zanieczyszczeń.